Сьогодні, 5 травня, Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю
Протягом дня ми бачили багато інформації, публікацій, коментарів щодо «людей прикутих до крісла», «інвалідів», «людей з особливими потребами», «людей з вадами», «неповносправні каліки», «інклюзивні люди», «люди, що страждають на інвалідність». Це все НЕКОРЕКТНІ терміни, які не варто вживати!
У свою чергу вважаємо за потрібне поділитись із вами інформацією з Довідника безбар‘єрності щодо коректної термінології, коли ми говоримо із людьми з інвалідністю та про людей з інвалідністю
Єдиним коректним терміном сьогодні є «людина (особа) з інвалідністю»
Коли ми говоримо «інвалід», ми ніби навішуємо на людину тавро. Але інвалідність — це тільки одна з ознак людини, при цьому вона може бути чиєюсь дружиною, донькою, сином чи братом, з темним чи рудим волоссям, професіоналом у якійсь справі, спортсменом, з купою досягнень і т. ін.
Тому коректно в такому випадку дотримуватися принципу «person first language», тобто пам’ятати, що на першому місці завжди людина, а вже потім її ознака, якщо це необхідно вказати.
Стосовно терміна «обмежені можливості», який дуже часто використовують на заміну: він теж є некоректним, адже у кожної людини є якісь обмежені можливості, наприклад, фізично ми не здатні підняти 500 кг ваги або пробігти 300 км без перерви.
Так само у кожного з нас є свої особливості та особливі потреби. Наприклад, хтось більш ефективно працює з самого ранку, а у когось продуктивність прокидається пізно ввечері. У когось особливо чутливі очі в сонячну погоду і він чи вона не можуть обійтися без сонцезахисних окулярів.
А пандус чи ліфти — це давно вже не особливі потреби, а базова інфраструктурна потреба для всіх людей, адже ними користуються не тільки люди з інвалідністю, а й батьки з дитячими візочками, пасажири з валізами на колесах.
Термін «неповносправність» використовується в судових рішеннях, що також є неприпустимим, адже цей термін є калькою з польської мови і не визнаний юридично визнаним в Україні. Крім того, більшість людей з інвалідністю не є неповносправними, вони такі ж, як і решта людей, і так само можуть працювати, навчатись, народжувати та виховувати дітей.
А слова «каліка», «візочник», «колясочник» узагалі є грубими і дуже образливими.
Основний принцип, якого радимо дотримуватись завжди — перш за все перед нами ЛЮДИНА, а її інвалідність – це другорядний фактор, який жодним чином не повинен впливати на сприйняття та комунікацію.
Пам‘ятаймо, що цей день започаткований для того, щоб привернути увагу суспільства до питань пов’язаних із захистом прав осіб з інвалідністю, а не для того, щоб принизити гідність людини чи святкувати!
Громадська організація «Чернівецьке об‘єднання «Захист» працює за підтримки IM Swedish Development Partner та European Endowment For Democracy