Стаття створена в рамках реалізації проєкту «Захист прав людини у Чернівецькій області», який реалізує ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» за підтримки IM Swedish Development Partner.
З початку цього року інспекторами територіального органу державної служби України з питань праці здійснено 38 перевірок з працевлаштування осіб з інвалідністю.
Які основні порушення вони виявили? Роботодавці не виконують нормативи щодо працевлаштування осіб з інвалідністю; залучають таких працівників до надурочних робіт та робіт у нічний час без їхньої згоди; не створюють належні умови праці; за станом здоров’я не переводять їх на легшу роботу відповідно до медичного висновку; окремі роботодавці залучають осіб з інвалідністю до виконання важких робіт, а також зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.

За законом, якщо на підприємстві працює від 8 до 25 осіб, одне робоче місце має бути для людини з інвалідністю.
– У Чернівецькій області працевлаштовано понад 5 тисяч людей з інвалідністю, – розповіла Марія БЕНДЮ із обласного відділення Фонду соцзахисту інвалідів. – Але ми маємо дані тільки великих підприємств. Є ж підприємства, де працюють менше восьми людей, але там теж можуть бути такі особи. Це люди з інвалідністю 2 і 3 груп. В УТОСі працює 116 людей, в УТОГу – 107. Загалом кожне підприємство має працевлаштувати людину з інвалідністю, незалежно від форми власності. Якщо немає можливості працевлаштувати, немає умов, тоді таке підприємство сплачує до бюджету середню річну зарплату.
Владислав ДОБРИДІН зі Сотрожинця пересувається на інвалідному візку. Він працює диспетчером у перевізницькій компанії. Є членом ГО «Чернівецька обласна організація людей з інвалідністю «Лідер».
– Свого часу наша організація, – розповідає він, – проводила навчання для працівників автовокзалу, пояснювала, як їм поводитися з пасажирами з інвалідністю. І мені запропонували роботу диспетчера. Працюю рік з дому. Моє завдання – надавати по телефону всю необхідну пасажирам та водіям інформацію. На роботу людині на візку влаштуватися дуже важко. Насамперед, місце роботи, офіс, не часто є доступними. Навіть якщо людина на візку отримала освіту, роботодавець не хоче її приймати, бо такій людині треба створювати належні умови. У мене був досвід працевлаштування, хотів працювати в одній компанії програмістом. І мені дипломатично відмовили. Тому вирішення цієї проблеми має дві складові: держава має робити все, щоб роботодавець працевлаштовував людину з інвалідністю, а саме підприємство має бути доступне та пристосоване.

– Із січня по листопад цього року до нашого центру зайнятості звернулося 936 осіб з інвалідністю, – каже Олена ОСТРОВСЬКА з Чернівецького обласного центру зайнятості. – Підприємствами, які готові взяти на роботу таких людей, є: завод ТОВ «Аутомотів Електрік Україна», там багато вакансій, пов’язаних з виготовленням різних деталей, Львівська залізниця, «Чернівціобленерго», де потрібні контролери. Також музична школа №3 у Чернівцях звернулася до нас, що готова працевлаштувати викладачами гри на фортепіано та саксофоні людей з інвалідністю. Людям на візках роботу не пропонують, адже їм треба створити належні умови. У нас був такий випадок, коли людина з інвалідністю звернулася до нас у пошуку роботи, однак її не вдалося працевлаштувати, а потім ця ж людина створила приватне підприємство з ландшафтного дизайну. У такому випадку центр зайнятості виділяє їй одноразову допомогу.
У супермаркетах «Сільпо» люди з інвалідністю працюють з часу заснування мережі.
– Зараз у нас один з таких працівників, він без однієї руки, навіть перебуває на керівній посаді, завідує одним із відділів, – розповів Степан ОЛЕКСАНДРОВИЧ, заступник керуючого магазину в ТЦ «Майдан». – Є хлопець із порушенням слуху, він не чує, розкладає на полички товар. На його бейджику це вказано. А загалом у нашій компанії люди з порушенням слуху можуть і на касі працювати.
Психологи кажуть, що людей з інвалідністю треба сприймати як таких, які можуть як і всі вчитися, працювати і жити повноцінним життям.
У випадку порушення прав людей з інвалідністю, зокрема права на працю, ви можете звернутися до Громадської організації «Чернівецьке об’єднання «Захист» листом за адресою: м. Чернівці а/с 1151, за телефоном 0960165979 (Viber/WhatsApp/Telegram) або на електронну пошту: cvzahyst@gmail.com, Іnstagram: zahystcv, Facebook: zahystcv.
Ця стаття є однією із 15 публікацій, які створені в рамках серії публікацій на тему захисту прав людей з інвалідністю «Розвиток інклюзивного суспільства у Чернівецькій області». Повний список і посилання на статті:
Чи доступна вища освіта людям з інвалідністю та людям з особливими освітніми потребами?
Що змінила інклюзивна освіта у школах?
БУТИ МАМОЮ ОСОБЛИВОЇ ДИТИНИ. ІНТЕРВ’Ю З ТЕТЯНОЮ Д’ЯЧЕНКО
Значення сім’ї для людей з інвалідністю: як зустріти партнера і як не втратити. Частина 1
Значення сім’ї для людей з інвалідністю: як зустріти партнера і як не втратити. Частина 2
Чи важко влаштуватися людям з інвалідністю на роботу і скільки таких людей у нас працює?
НЕДОСТУПНІ ЧЕРНІВЦІ. ІНТЕРВ’Ю З ЛЮБОВ’Ю СВІРІДЕНКО ПРО ПРОБЛЕМИ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
НАСКІЛЬКИ ДОСТУПНА ТРОТУАРНА МЕРЕЖА У ЧЕРНІВЦЯХ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ. ФОТО
ЕКСТРЕМАЛЬНИЙ ВИД СПОРТУ. ЧИ ДОСТУПНІ У ЧЕРНІВЦЯХ ТРОЛЕЙБУСИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
«НЕ ГРАЙСЯ З НЕЮ». ЯК У ЧЕРНІВЦЯХ СПРИЙМАЮТЬ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ. ФОТО
Ця стаття та серія публікацій створена в рамках реалізації проєкту «Захист прав людини у Чернівецькій області», який реалізує ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» за підтримки IM Swedish Development Partner.