Новини

Працевлаштування людей з інвалідністю. Які зміни обіцяє Мінсоцполітики?

Міністерка соціальної політики України Марина Лазебна каже, що квота на працевлаштування людей з інвалідністю в Україні не працює. За її словами, така квота є «репресивним» заходом. Головною ж має бути робота з роботодавцями: «Вони мають бути зацікавлені брати людей на роботу».

Ви, мабуть, знаєте, що були маніпуляції, коли просто брали трудові книжки людей і казали: «ми виконали квоту».

Та це робили лише, аби уникнути штрафів. Має бути престижно створити робоче місце для молодої людини з інвалідністю, допомогти їй соціалізуватися. Як каже пані Лазебна, в Україні напрацювали великий план дій на виконання Конвенції ООН про права людини з інвалідністю: «І там буде великий блок присвячено працевлаштуванню людей з інвалідністю. Планують модернізувати фонд соціального захисту інвалідів (так він досі має таку назву).

Тобто хочуть, щоб ті штрафи, які платять роботодавці за непрацевлаштування людей з інвалідністю, йшли винятково на створення робочих місць для людей з інвалідністю.
Тобто плани в них є, але, звичайно, тут теж дуже велика солідарна відповідальність.

Варто зазначити, що з попереднього аналогічного плану дій на виконання конвенції, який завершився 2020 року, «50% не зроблено і 50% зроблено». Міністерство соціальної політики проаналізувало, чому не зроблено: чи це просто бюрократична складова (не зробили накази, постанови, закони) чи дійсно є нерозуміння людей, що сьогодні треба робити інклюзію, соціальну включеність людей з інвалідністю в суспільство, в абсолютно всі процеси.

Незабаром буде представлено новий план. І як каже пані Марина Лазебна, треба дуже серйозну програму відповідальності за виконання цього плану.

Публікація виходить у межах проєкту «Інклюзивні робочі місця», що реалізує ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» у межах проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії та підтримки IM Swedish Development Partner.