Новини Публікації

Сьогодні Mariia Nikitina та команда ГО «ЧО «Захист» тримає в руках «Довідник безбар’єрності» – видання, яке покликане вплинути на культуру мови

«Довідник безбар’єрності» – ініціатива і флагманський проєкт першої леді Олена Зеленська. Він створювався у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Аналітичну та технічну підтримку проєкту надавала Безбар’єрність.

Над ним працювала велика команда людей, чий досвід і знання дозволили охопити різноманітні ситуації, моменти, з якими, ми переконані, ви теж стикалися у своєму житті або були їх свідками. Голова ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист»— Марія Нікітіна, стала однією із експертів та експерток, які долучились до створення довідника.

Вихід довідника друком – це історія, яка сталася попри і завдяки: попри повномасштабну війну і завдяки людям, партнерам, для яких безбар’єрність завжди залишаться у фокусі.

Друкована версія «Довідника безбар’єрності»- це унікальне мультиформатне видання за формою та якістю виконання:

* зі шрифтом Брайля

* конгревним тисненням

* QR-кодами на переклад українською жестовою мовою

З самого початку планувалося, що презентація друкованого довідника відбудеться на Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у травні 2022 року в Києві. Так, за тиждень до початку повномасштабної війни було домовлено із видавництвом у Харкові про передачу у друк книги.

Утім, 24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення. У перші ж дні Харків опинився у зоні бойових дій, видавництво втратило можливість працювати. Плани друкувати книгу було заморожено, але не скасовано.

У жовтні 2022 року перша леді Олена Зеленська презентувала на Франкфуртському книжковому ярмарку друкований «Довідник безбар’єрності».

Партнерами друкованої версії Довідника виступилиГрупа ДТЕК, Fairmont Grand Hotel Kyiv, книжкова платформа Yakaboo, Ощадбанк, World Health Organization Ukraine, видавництво ist publishing.

Олена Зеленська розповіла про проєкт в інтерв’ю Brigitte – найбільшому жіночому журналу в Німеччині, який видається з 1886 року накладом 800 тис. примірників. Перша леді зазначила, що безбар’єрність стала важливою для України ще до російського вторгнення.

«Ми вже давно визначили для себе, що найголовніше в державі – це людина. Філософією держави має бути людиноцентричність. А для цього людині треба дати всі можливості. Моєю роботою було сприяти цим можливостям. Безбар’єрність – це не лише фізичні перепони, це ще й психологічні перестороги, упередження, економічна нерівність, наприклад нерівна оплата. Ми боролися з усіма цими перешкодами: створювали дружній простір, домагалися рівної оплати праці та працевлаштування для всіх, незалежно від статі та фізичного стану, боролися з упередженнями та насильством – фізичним і психологічним», – розповіла вона.

Водночас, як зауважила перша леді, із російським вторгненням безбар’єрність набула ще більшої актуальності й нового значення.

«Бо агресія створила ще більше бар’єрів. Ще більше фізичних – бо щодня все більше дорослих і дітей травмується від обстрілів, втрачає руки і ноги. Ще більше психічних бар’єрів – бо сьогодні майже кожен українець переживає стрес через війну. Ще більше економічних бар’єрів – бо люди втрачають житло, роботу, бізнес. Але ми – не Росія. Ми хочемо, щоб наші люди мали всі можливості, були здоровими. Наш принцип – людина в центрі всього. Ми відправляємо людей на протезування і створюємо національну програму психічного здоров’я, щоб кожен за потреби міг отримати відповідні послуги. Ми відновлюємо країну, щоб після нашої перемоги люди мали кращі можливості», – сказала Олена Зеленська.

Також гід з безбар’єрного спілкування «Довідник безбар’єрності» з’явився у вересні 2021 року в електронному форматі. Довідник доступний за посиланням https://bf.in.ua/

Він у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива.

Наразі ми надзвичайно раді тримати у руках друкований примірник. Плануємо всією командою долучитись за спільних читань довідника та навіть організувати вікторину для наших волонтерів.

Громадська організація «Чернівецьке об‘єднання «Захист» працює за підтримки IM Swedish Development Partner