Публікації

«Знайшли заняття для душі» Спорт для людей з інвалідністю часто стає можливістю реалізувати себе. Частина 2

Більшість спортивних залів та майданчиків на Буковині не пристосована для людей з інвалідністю. Немає спеціального спортобладнання, вбиралень, доступу до залу (адже більшість тренажерних залів розташовані у підвальному приміщенні, куди людині на візку неможливо дістатися самотужки). Та й навіть до самої будівлі складно добратися через високі бордюри без пандусів.

«Заняття спортом запобігає депресіям»

Дехто не лише сам займається спортом, а й для інших створює таку можливість. Активіст Владислав Добридін заснував у Сторожинці клуб із настільного тенісу, який об’єднав людей з інвалідністю, дітей і звичайних мешканців.

За словами пана Владислава, вперше він побачив, як люди з інвалідністю грають в настільний теніс, у таборі активної реабілітації, де сам відновлювався після рокової травми хребта. Відтоді почав всерйоз займатися цим видом спорту, а далі й інших залучати.

-Спочатку ми з друзями збиралися в місцевій спортивній школі, де був один тенісний стіл. Потім звернув увагу, що у Сторожинці досі немає секції для цієї гри. Почав шукати приміщення, столи, інший інвентар. Створив громадську організацію «Федерація настільного тенісу Сторожинецького району», — провадить чоловік. — Влада надала приміщення у нещодавно відремонтованій місцевій школі, виділила частину грошей для обладнання. Ця школа, до речі, уже споруджена з урахуванням усіх потреб людей з інвалідністю: скрізь є пандуси, пристосовані туалети тощо.

Владислав зі своїми друзями безкоштовно навчають настільному тенісу дітей та організовують змагання.

-Мій клуб інклюзивний, він для всіх. Настільний теніс – це та гра, яка дозволяє грати всім на одному рівні. Тому сюди приходять і діти, і дорослі, і люди з інвалідністю, — зазначає В. Добридін.

Щоби залучити маломобільних до спорту та зарядити їх позитивом, голова ГО «ЧТІ «Мрія» та віднедавна радниця міського голови Любов Свіріденко щороку влаштовує спартакіади. З кожним роком у них бере участь все більша кількість візочників. Приїжджають з усієї Буковини. По завершенні роз’їжджаються з призами, гарним настроєм, новими знайомствами.

-У першій спартакіаді, яку ми провели на базі ФОК «Олімпія», взяли участь 70 осіб-візочників, — згадує Любов Свіріденко. — Це було доволі круто. З тих пір влаштовуємо такі спартакіади щорічно. Кількість учасників тепер сягнула значно більше сотні. Люди займаються спортом, це покращує їхній стан здоров’я, запобігає депресіям. Залучаємо не тільки чернівчан, а й з усієї області. Люди з задоволенням приїжджають, а ще якщо стають переможцями, це на них дуже позитивно впливає.

На жаль, такі заходи проблематично влаштовувати часто, зауважує Л. Свіріденко. Адже маломобільним людям складно самотужки спуститися на перший поверх свого будинку і пересуватися містом. Для допомоги треба шукати волонтерів, що вимагає зусиль.

Держава підтримує, та недостатньо

Також існує система фізкультури та спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт», яку фінансує держава. Основним напрямком «Інваспорту» є реабілітація таких людей, їх інтеграція в суспільство завдяки заняттям спортом. Також «Інваспорт» опікується членами національних збірних команд України, учасниками Паралімпійських ігор.

Регіональні центри «Інваспорту» є в кожній області України. У тому числі і в Чернівцях.

За словами керівника Чернівецького регіонального центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» Миколи Кідревича, займаються тут в основному люди з ураженням опорно-рухового апарату, вадами зору, слуху та інтелекту. Кожна категорія має свої улюблені види спорту:

 «У кожній нозології є свої популярні види. Люди з вадами слуху полюбляють спортивне орієнтування, шахи, футбол, велоспорт. Спортсмени з ураженням опорно-рухового апарату – легку атлетику, пауер-ліфтинг, шахи. Серед осіб із вадами зору популярні голбол, легка атлетика. Також практично всім до вподоби настільний теніс.

-Якщо людина з інвалідністю хоче займатися спортом – нехай звертається до нас, ми постараємося  підібрати вид спорту відповідно до її можливостей, уподобань, — запевняє Микола Кідревич. – Заняття у нас безкоштовні, установа фінансується з обласного бюджету. Якщо спортсмен досягає певного рівня, ми відправляємо його на чемпіонати, надаємо спортивний інвентар.

Звісно, хотілося би кращого матеріального забезпечення, визнає керівник центру. Коштів не вистачає на потреби всіх підопічних «Інваспорту». А ще організація не має власних спортивних споруд. Усі заняття проводять на орендованих спортивних базах.

-Все ж ми маємо змогу профінансувати спортсменам виїзди на чемпіонати України та придбати їм певний спортивний інвентар, і це вже добре, — каже М. Кідревич. — Також в нашій області справді існує проблема доступності до спортивних споруд. Але ті приміщення, де проводять заняття наші тренери, загалом пристосовані для людей з інвалідністю, хоча й не ідеально. Тож запрошуємо до нас усіх охочих. Контакти РЦ «Інваспорт»: м. Чернівці, вул. Кафедральна, 12/4, тел. (0372) 52-23-74.

«У випадку порушення прав людей з інвалідністю, Ви можете звернутися до Громадської організації «Чернівецьке об’єднання «Захист» листом за адресою: м. Чернівці а/с 1151, телефоном 0960165979 (Viber/WhatApp/Telegram), електронною поштою: cvzahyst@gmail.com, Іnstagram: zahystcv, Facebook: zahystcv.

Ця стаття є однією із 15 публікацій, які створені в рамках серії публікацій на тему захисту прав людей з інвалідністю «Розвиток інклюзивного суспільства у Чернівецькій області». Повний список і посилання на статті:

Чи доступна вища освіта людям з інвалідністю та людям з особливими освітніми потребами?

Що змінила інклюзивна освіта у школах?

БУТИ МАМОЮ ОСОБЛИВОЇ ДИТИНИ. ІНТЕРВ’Ю З ТЕТЯНОЮ Д’ЯЧЕНКО

«Знайшли заняття для душі» Спорт для людей з інвалідністю часто стає можливістю реалізувати себе. Частина 1

«Знайшли заняття для душі» Спорт для людей з інвалідністю часто стає можливістю реалізувати себе. Частина 2

Значення сім’ї для людей з інвалідністю: як зустріти партнера і як не втратити. Частина 1

Значення сім’ї для людей з інвалідністю: як зустріти партнера і як не втратити. Частина 2

Дитинство з інвалідністю в Чернівецькій області: З чим зіштовхуються батьки та їх особливі діти. Частина 1

Дитинство з інвалідністю в Чернівецькій області: З чим зіштовхуються батьки та їх особливі діти. Частина 2

Чи важко влаштуватися людям з інвалідністю на роботу і скільки таких людей у нас працює?

НЕДОСТУПНІ ЧЕРНІВЦІ. ІНТЕРВ’Ю З ЛЮБОВ’Ю СВІРІДЕНКО ПРО ПРОБЛЕМИ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

БЕЗ ПАНДУСІВ, ЛІФТІВ ТА ОГЛЯДОВИХ КАБІНЕТІВ. ЧИ ДОСТУПНІ У ЧЕРНІВЦЯХ МЕДЗАКЛАДИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

НАСКІЛЬКИ ДОСТУПНА ТРОТУАРНА МЕРЕЖА У ЧЕРНІВЦЯХ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ. ФОТО

ЕКСТРЕМАЛЬНИЙ ВИД СПОРТУ. ЧИ ДОСТУПНІ У ЧЕРНІВЦЯХ ТРОЛЕЙБУСИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

«НЕ ГРАЙСЯ З НЕЮ». ЯК У ЧЕРНІВЦЯХ СПРИЙМАЮТЬ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ. ФОТО

Ця стаття та серія публікацій створена в рамках реалізації проєкту «Захист прав людини у Чернівецькій області», який реалізує ГО «Чернівецьке об’єднання «Захист» за підтримки IM Swedish Development Partner.